Návod údržba podlahovin

Předcházení znečištění podlahových krytin

Rohožky a čistící zóny zabraňují již při vstupu do vnitřních prostor, zanesení hrubých nečistot a vlhkosti. Před všemi vstupními dveřmi umísťujte hrubou rohož, která zachytí kamínky a hrubé nečistoty. V zádveří používejte rohože s jemnějším vláknem pro zachycení zbytkové vlhkosti z obuvi. Rohože pravidelně vyměňujte za nové, pouze účinná rohož zajistí dlouhou životnost všech vašich podlahových krytin.

Koberce

Běžné denní čištění u kobercové metráže provádějte pravidelným vysáváním 2x týdně, docílíte tím delší životnosti koberce a nezašlapání nečistot do jeho hlubších vrstev. Na koberce v metráži můžete používat rotační kartáče. Vyjímku pouze tvoří koberce s dlouhým vlasem, u kterých dochází při použití rotačního kartáče k rozčesávání vláken. Kvalitnější koberce obsahují již z výroby, hloubkovou impregnaci proti rychlému špinění. Kusové koberce je také možné vyklepat, nicméně při častém klepání dochází ke změkčování nosné mřížky a tím i celého koberce.

Skvrny odstraňujte ihned, po jejich zaschnutí to jde obtížněji. Tekutiny odsajte bezbarvým savým hadříkem, volně ležící nečistoty vysajte. Odstraňování skvrny provádějte vždy od kraje do středu, nerozmazávejte, pouze bodovým tlakem odsávejte. K odstranění skvrny nepoužívejte žádné obvyklé domácí čističe nebo saponátové prostředky. Rozpuštěnou skvrnu suchou částí hadříku odsávejte a poté přečištěte čistou vodou. Nakonec vyčištěné místo vysušte např. pomocí savých bílým papírových ubrousků. Na koberce ze syntetických vláken je optimální použít odstraňovač skvrn Fleck&Weg, který odstraňuje vodou rozpustné i nerozpustné skvrny. Na obzvláště tvrdošíjné, vodou nerozpustné skvrny v objektech (např. laky, lepidla) použijte Fleckenspray.

Hloubkové mokré čištění se na kobercovou metráž aplikuje pomocí speciálních vysavačů. Tuto formu čištění nepoužívejte příliš často, výrobci vesměs doporučují max. 1x za 2 roky. Pro mokré hloubkové čištění koberce používejte pouze přípravky určené pro tento druh čištění. My osobně oporučujeme použít Koncentrát na koberce od firmy Dr.Schutz, jedná se o specializovaný čistící prostředek vyvíjený ve spolupráci s výrobci. Před použitím jakéhokoliv přípravku na čištění, nejprve vyzkoušejte na málo viditelném místě zda nezpůsobuje změnu barvy vláken koberce. Při mokrém čištění nesmí dojít k nadměrnému promočení koberce, neboť může ztratit rozměrovou stálost. Po tomto druhu čištění doporučujeme celoplošne aplikovat impregnaci na koberce, snížíte tím rychlost opětovného znečištění.

Koberce z přírodních materiálů čistěte pouze přípravky určenými pro tyto materiály. Vlněné koberce budou vypadat i po 10-ti a více letech velmi dobře, pouze za předpokladu pravidelné péče o ně. U nových vlněných koberců po dobu prvních 3 - 6 měsíců provádějte vysávání méně často připližne 1x za 14dní. Musí u nich dojít k tzv. "zašlapání" sednutí vlákna. U těchto nových kusových koberců dochází i k tzv. "línání". Toto není vada, ale tyto koberce po dobu přibližne 6 měsíců pouští přebytečný vlas z výroby. Po uplynutí výše zmíněného času máte doma koberec, který odolá velkému zatížení i po dobu 10-ti a více let.

Vinylové podlahy

Běžné denní čištění vinylových podlah lze provádět vysáváním s nasazeným nástavcem na tvrdé podlahy. Mokré čištění provádějte 1x týdně za použití specializovaných doporučených přípravků. Při dodržení čištění určenými přípravky, bude mít podlaha dlouhodobě stejnou barvu a nebude docházet k poškození povrchových úprav. Na vynilové podlahy v metráži doporučujeme použít Základní čistící přípravek R , pokud má podlaha ochrannou vrstvu PUR používejte PU-čistič Po delším čase používání, nejpozději však při výskytu prvních opotřebených míst, se doporučuje výrobní povrchovou PU-úpravu oživit pomocí PU-ochranné vrstvy. PU-ochrannou vrstvu a nanášejte neředěnou na důkladně vyčištěný povrch. Nanášení PU-ochranné vrstvy provádějte lakovacím válečkem, přesně podle návodu k použití na dokonale suchý povrch. Po 12 hodinách od nanesení poslední vrstvy je možno podlahu používat. Konečná odolnost ochranného systému je dosažena přibližně po 7 dnech. Pro docílení lepšího vzhledu a vyšší odolnost vaší podlahy můžete aplikovat Lesk-3000PU pro zvýšení lesku, nebo Mat-3000PU pro zvýšení matu. Naneste produkt neředěný ve formě pravidelného tenkého filmu. Použijte plochý mop, který nepouští vlákna. Pro dokonalou ochranu se doporučuje nanést po zaschnutí první vrstvy (za cca 45 min.) druhý nátěr. Ochranné vrstvy nanášejte do kříže. Po nanesení poslední vrstvy nechte celou plochu dobře proschnout (asi 12 hodin, nejlépe přes noc).

Skvrny, rýhy od gumových podpatků odstraníte přípravkem na skvrny Elatex nebo neředěným PU-čističem za pomoci hadříku. Po vyčištění místo přemyjte čistou vodou. Skvrny odstraňujte ihned, neboť některé typy skvrn při zestárnutí do povrchu migrují a jejich úplné odstranění je poté velmi obtížné nebo nemožné.

Plovoucí laminátové podlahy

Běžné denní čištění plovoucích laminátových podlah provádějte vysáváním s nasazeným nástavcem na tvrdé podlahy. Mokré čištění provádějte 1x týdně za použití specializovaných doporučených přípravků, vždy používejte pouze vlhký mop nebo hadr. Nikdy nelejte vodu přímo na podlahu, vždy dojde k jejímu zničení. Na plovoucí laminátové podlahy doporučujeme používat Spraymop, který jemně rozprašuje vodu s čistícím prostředkem přímo na čištěnou plochu. Pro prevenci a ochranu spár před vlhkostí, doporučujeme použít přípravek na impregnaci spár. Jedná se ospecializovaný prostředek se směsí olejů a pryskyřic, který zajistí zvýšenou ochranu spár u plovoucích laminátových podlah.

Skvrny, rýhy od podpatků, čáry od fixů a jiné pevně ulpívající nečistoty nejlépe odstraníte pomocí přípravku Elatex nebo popřípadě neředěným Přípravkem na čištění laminátu. Poté vždy čištěnou plochu následně přečistěte čistou vodou namočeným a dobře vyždímaným hadrem, až do úplného odstranění nečistot a zbytků čistících přípravků.

Rýhy v plovoucích laminátových podlahách je možné zaretušovat speciálními vosky. Nanesením vosku na hadřík, vetřete ho do rýhy a přeleštěte.



Tipy na odstraňování skvrn z koberců ze syntetických vláken
Typ znečištění Odstranění pomocí : Typ znečištění Odstranění pomocí :
běžných domacích prostředků specializovaných
přípravků
běžných domacích prostředků specializovaných
přípravků
inkoust, tuš, fix čistá voda, citrón nebo líh H asfalt, dehet odstraňovač skvrn, čisticí benzín F
cukr teplá voda A , F bílé víno vlažná voda, pěna z pracího prášku D , G
čokoláda pěna z pracího prášku, odstraňovač skvrn G červené víno bílým vínem rozpustit a vysát, potom jako bílé D , G
Čaj, káva teplá voda, pěna z pracího prášku H , D krev studená voda, pěna z pracího prášku E
lak na nehty rozpustit acetonem, odstraňovač skvrn E lihoviny pěna z pracího prášku B
likéry pěna z pracího prášku D limonáda teplá voda F
lepidla ztvrdlé zbytky seškrábat tupou hranou nože H marmeláda teplá voda, pěna z pracího prášku B , F
med teplá voda, pěna z pracího prášku A , F mléko vlažná voda, pěna z pracího prášku A , F
moč pěna z pracího prášku, octová voda D , G olej benzín na čištění, pěna z pracího prášku B , C , D
olejové barvy ředidlo, odstraňovač skvrn E , D omáčky odstraňovač skvrn, pěna z pracího prášku B , A , F
ovoce studená voda, pěna z pracího prášku G ovocná štáva studená voda, pěna z pracího prášku B , F
parafín, vosk ledem rozdrobit, vykartáčovat, odstraňovač skvrn B pivo pěna z pracího prášku B , F
pudink pěna z pracího prášku B , F rtěnka líh D
pryskyřice, živice ledem rozdrobit, vykartáčovat, odstraňovač skvrn E smetana, šlehačka odstraňovač skvrn, pěna z pracího prášku B , A , F
tuha rozpustit acetonem, odsát čistým hadrem G tuk, mastná jídla vysát čistým hadrem, pěna z pracího prášku, odstraňovač skvrn H
vejce studená voda, pěna z pracího prášku B , F hlen, zvratky vylouhovat slabým louhem, roztok amoniaku G
žvýkačky ledem ztvrdlé zbytky seškrábat tupou hranou nože C      
Postup pro odstranění skvrny
A - předčistit vodou E - vyčistit pomocí FLECKENSPRAY R
B - nečistotu nejdřív setřít, potom aplikovat ELATEX F - po použití ELATEX vícekrát dočistit vodou a odsávat papírovými ubrousky
C - ELATEX nechat několik minut působit G - po použití ELATEX dočistit hadrem namočeným ve vodě
D - několikrát za sebou aplikovat ELATEX H - pomocí FLECKENSPRAY R předčistit a potom přípravkem ELATEX dočistit
Základní pravidla pro odstraňování skvrn:
  1. Skvrny odstraňovat ihned. Čím dříve k odstranění skvrny přistoupíte, tím úspěšnější bude výsledek.
  2. Skvrny zásadně odstraňovat od okraje do středu, tím se zamezí rozšíření a rozmazání.
  3. Nikdy nedřít tlakem. Dřením může vzniknout zfilcování. Postupovat v klidu a trpělivě.Hektika může vést ke zhoršení znečištění nebo také k poškození materiálu.
  4. Používejte zásadně vhodné odstraňovače skvrn.
Domácí prostředky jako mazlavé nebo neutrální mýdlo, čističe na nádobí nebo okna, salmiakové soli nebo terpentýn,
mohou způsobit nevratné poškození vlákna nebo silné znovuznečištění ošetřeného místa.

Tento stručný návod, k řešení čištění a údržby podlahových krytin je pouze informativní. Zřeknutí se odpovědnosti naleznete zde

INFORMACE

  • O nás
  • Obchodní podmínky
  • Reklamační řád
  • Ochrana osobních dat
  • SERVIS

  • Katalogy
  • Ceník služeb
  • Instalace podlahovin
  • Čištění a údržba
  • KONTAKT

    GP-podlahy s.r.o.

    Dobrovského 3146
    544 01 Dvůr Králové n/L
    telefon: 778 151 145
    e-mail: gppodlahy@gppodlahy.cz
    IČ: 05672741
    DIČ: CZ05672741