Zaměření a příprava podkladu před pokládkou
Zaměření prostoru ve, kterém chcete podlahu instalovat, je základem pro bezproblémovou montáž podlahovin. Pokud chcete mít vaši novou podlahovou krytinu bez zbytečných a často problematických spojů, je dobré provést zaměření šířky a délky místnosti na více místech. V rozích místností je často jiný rozměr než uprosřed. Při zaměření počítejte s vchodovovým otvorem a výklenky. K změřené čisté míře si přidejte 5-10 cm jako montážní okraj. U plovoucích podlah nebo podlahových dílců si k čisté výměře v m2 připočtěte 5 - 10% na prořez, dle členitosti pokládaných prostorů.
Podklad pro veškeré podlahové krytiny by měl být rovný, čistý, suchý, soudržný bez drolících se částí. Odstraňte původní podlahovou krytinu, a případně očistěte od zbytků lepidel. Nerovnost podkladu pod plovoucími podlahami nesmí přesáhnou 2 mm na 1 m délky. Pokud podklad není rovný nebo se drolí je nutné použít opravné a vyrovnávací hmoty, k dosažení potřebných vlastností. Drobné prasliny v podkladu lze zatmelit a poté přebrousit. Pod podlahové krytiny v metráži není vhodné instalovat podložky jako jsou papíry, folie, netkané textilie, mirelony a jiné, pouze tímto krokem zhoršíte vlastnosti podlahové krytiny a snížíte její životnost. Před vlastní instalací podlahové krytiny důkladně vysajte nebo alespoň zameťte. Drobné výstupky zbytky barev a lepidel odstraňte špachtlí, brusným kamenem nebo hrubým smirkovým papírem.
Montáž podlahových krytin
Metrážové podlahoviny rozviňte po celém pokládaném prostoru. Vyrovnejte podél delší strany zdi, následně se můžete pustit do hrubého obřezání. K řezání metráže používejte stále ostrý nůž, práce jde snadněji. Nůž může mít čepel odlamovací nebo lépe hákovou čepel. Pevně přitiskněte podlahovou kritinu do rohu a plynulým rovným řezem odstraňte přebytečný materiál. Okolo trubek a sloupů proveďte krátký rovný řez směrem od zdi k obřezávanému, poté obřízněte překážku a položte. Podlahová krytina si v řezu který jste provedli si sedne tak že nepoznáte kde jste tento řez provedli. Doporučujeme tento spoj podlepit minimálně oboustrannou lepící páskou, nebo lépe kontaktním lepidlem. U futer dveří a obložek postupujte opatrně a precizně. Zároveň mějte na paměti, že pokud zavřete dveře místnosti neměla by pokládaná krytina "koukat" do druhého prostoru. Nábytek na nově instalovanou podlahu nestěhujte ihned, nechte novou podlahovou krytinu lehnout min. 12 hod, poté zkontrolujte zda nedochází u zdí k pnutí nebo boulovatění, případně odřízněte tak aby u zdi byla 1-2 mm mezírka. Tímto se vyhnete možnosti vytvoření boulí uprostřed používaných prostorů. Lepení podlahových krytin je velmi vhodné pro zvýšení její životnosti. Od 20 m2 a na podlahové topení je lepení podlahových krytin nutné. K lepení podlahových krytin v metráži se používají dispersní lepidla nebo fixace. Lepení provádějte po obřezání krytiny, vždy jednu 1/2 krytiny odkryje a naneste fixační lepidlo, poté vraťte podlahovou krytinu zpět a postup opakujte na druhé části. Podlahovou krytinu poté zaválcujte, dosáhnete tím dokonalému spojení s podkladem.
Plovoucí podlahy nechte před vlasní montáží min. 48h v pokládaném prostoru, aby došlo k vyrovnání vlhkostí a teplot. Pod všechny plovoucí podlahy instalujte protihlukovou podložku, pokud máte podlahové vytápění použijte podložku speciálně určenou pro tento účel. Založte první dvě řady minimální mezera mezi příčnými spoji musí být 30 cm. Přebytečnou délku lamely označte a poté odřízněte na kotoučové pile. Konec lamely lze často využít jako začátek další řady. U zdí a veškerých pevných překážek dodržujte min 10 mm mezeru, do této mezery vkládejte diletační špalíky. Stejným způsobem pokračujte v instalaci dalších řad lamel. U konce místnosti budete muset provést podélné zkrácení lamely. Opět pamatujte na mezeru 10 mm od zdi.
Lepené dílce nechte před vlasní montáží min. 24h v pokládaném prostoru, aby došlo k vyrovnání vlhkostí a teplot. Podklad pod lepenými dílci musí být rovný, suchý a soudržný. Při pokládce lepených dílců si nejprve rozložte první dvě řady dílců, přebytečnou délků v rozích skraťte na požadovaný rozměr. Srovnejte úhly k pokládané místnosti, naneste lepidlo a jednotlivé dílce pokládejte vedle sebe. K lepení podlahových krytin v dílcích se používají speciální dispersní lepidla. Vždy záleží na tom zda jde o kobercové čtverce nebo vinylové dílce. Po nalepení celého pokládaného prostoru je důležité zaválcování dílců. Tímto zatlačíte spoje do stejné roviny. Podlahové dílce válcujte křížem, válcování ještě opakujte po cca 12h od instalace.
Montáž podlahových lišt
Obvodové lišty slouží k ukončení a začištění podlahových krytin o zdí. Instalují se našroubováním nebo nalepením na montážní lepidlo např. Mamut, popřípadě na speciální oboustrannou pásku Siga. Měkké PVC soklové lišty se lepí kontakními lepidly. Plastové obvodové lišty zkracujte pilkou s jemným zubem. Měkké PVC sokly odlamovacím nožem. Do kobercových obvodových lišt se vkládá úzký proužek koberce, který se připevňuje na samolepící pásku. Na trhu jsou i obvodové lišty pro vkládání úzkých pruhů pevných podlahových krytin.
Přechodové lišty zkraťe na potřebnou délku pilkou s jemným zubem, nebo úhlovou bruskou s řezacím kotoučem. U samolepících přechodových lišt sejměte ochrannou pásku a pevně přitlačte k podlaze. U přechodových lišt se šrouby předvrtejte do podlahy otvory pro hmoždinky a poté lištu našrobujte. Pokud má lišta skryté šrouby, tyto nastavte do polohy proti předvrtaným otvorům s hmoždinkou a poté jemně doklepněte přes měkkou podložku kladívkem.
Tento stručný návod je pouze informativní a konkrétní řešení montáže podlahových krytin, je vždy individuální místem a použitým materiálem. Zřeknutí se odpovědnosti naleznete zde
INFORMACE |
SERVIS |
KONTAKT |
GP-podlahy s.r.o. Dobrovského 3146 544 01 Dvůr Králové n/L telefon: 778 151 145 e-mail: gppodlahy@gppodlahy.cz IČ: 05672741 DIČ: CZ05672741 |